Śmierć i dziewczyna

IKONA_WPISU_ŚMIERĆ_DZIEWCZYNA 0aeb5309-dce1-4f59-8544-b9072c776ce0_714x

smiercid_mar_wro_15

 

 

 

a035fff5-40e8-4d0d-9942-dd9d9b4de5f9_900x

 

1500 km i 15 godzin w pociągu. Po to, aby zobaczyć dzieło Eweliny Marciniak “Śmierć i dziewczyna” na podstawie prozy austriackiej noblistki Elfriede Jelinek na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Siadając wygodnie na swoim miejscu nie potrafiłem zdefiniować swoich myśli, które błądziły gdzieś w mglistych zakamarkach wyobraźni oczekiwania. Pierwsze zetknięcie z widownią było dosyć wyraziste i krótkie. Przy błyskającym świetle w rytm głęboko ciemnej muzyki naga para wykonywała trzy lub cztery układy kopulacyjne, po czym kurtyna opadła. Jeśli określać występ w formie aktu to trwał on rekordowo krótko, bo tylko kilka sekund. Po chwili ciszy kurtyna poszybowała w górę ukazując genialne wyczucie wyrafinowanego stylu aranżacji, kostiumów oraz dynamicznie zmieniającej się scenografii. Wisienkę na torcie odgrywały trzy fortepiany, które stanowiły fundament prozy Elfriede Jelinek.  Fortepian definiowany nie, jako martwy instrument, lecz jako żywe ciało odpowiedzialne za wewnętrzne rozterki głównej bohaterki, której życie oparte o niezrozumienie swojego poczucia bytu ukazały szereg zdarzeń, w których dominującą rolę pełniła tresura. Opowieść, która przedstawia bezpłciowość emocjonalną bohaterki w sensie wzajemnych relacji z drugim człowiekiem kontrastuje z płynnym nienagannym oraz barwnym humorem uszlachetnionym muzyką klasyczną graną na żywo. Dzieło, które odwołuję się do najgłębszych zakamarków nawiązań staje się tworem wielopłaszyznowym o złożonej formie, której zrozumienie wymaga od nas samych czegoś bezczelnie obnażonego.

Spektakl w reżyserii Eweliny Marciniak tworzy interesującą spójną całość od momentu rozpoczęcia do momentu zakończenia. Nadludzkie umiejętności zarówno aktorskie jak i taneczne stanowiły ukoronowanie całego dzieła prozy Elfriede Jelinek. Oklaski na stojąco były wyrazem nie tylko ogromnego szacunku i uznania dla aktorów, ale również dla wszystkich osób, które stworzyły jakże ważną i potrzebną część  naszej świadomości.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s