Sztuki czas

Cykl_Sportowcy_Psy_do_sprzedania_w_Miedzylesiu_1973_akryl_olej_plotno_146x114cm_170-ciu_Politykow_Sztuki1997_olej_plotno_146x114cm_

Sztuka nie ma żadnego celu do osiągnięcia, żadnej funkcji do spełnienia, żadnego kierunku. Bawi się swoimi refleksjami, spoglądając w różne strony i wskazując artystów, którym przypadnie rola konstruktora refleksyjności. Artyści znają te “praktyki” sztuki i niektórzy próbują uprzedzać jej niejasne oczekiwania. Ale tak naprawdę wybrani zostają ci, którym na tym nie zależy, którzy nie próbują sztuki kokietować, tylko “stają” się razem z nią. Przyglądając się artystom, łatwo można odróżnić zerkających na sztukę i szukających wskazówek, od tych, którzy mają sztukę w sobie. Ci drudzy postępują czasami równie zaskakująco, jak sztuka; zamykają dotychczasową, rozległą refleksję i otwierają nową, na pozór odległą.

Zamosc,1989,olej,plotno,210x150cmNr 129,2003,olej,p lotno,223x200cmWybitny polski malarz i grafik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej.Mowa oczywiscie o Edwardzie Dwurniku. Jedyny polski artysta, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją (m.in. udział w “documenta 7” w Kassel w 1982 roku). Także – jedyny artysta, który niezależnie od uznania w kręgach profesjonalnych, stał się popularny we wszystkich środowiskach konsumentów sztuki. Niepokorny i prowokacyjny, zmienny i nieprzewidywalny, pełen diabelskiego poczucia humoru, do dziś budzi skrajne reakcje i poruszenie, także wśród twórców najmłodszego pokolenia.

Zapraszam na stronę artysty http://www.dwurnik.pl/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s